"Az országok közötti kétoldalú kapcsolatok gyakran politikai, gazdasági, kulturális és történelmi kötődésekre utalnak. Az erős kétoldalú kapcsolatokat az intézmények és személyek közötti együttműködés jellemzi adminisztratív és politikai szinten, valamint a magánszektorban, a tudományos életben és a civil társadalomban. A kétoldalú kapcsolatok további elemeit képezik a kereskedelem és a befektetés, a kulturális cserék, valamint a másik országra és az országok közötti kötődésre vonatkozó általános tudás, megértés és széleskörű ismertség.
Az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusokban részes országok közötti kapcsolatok már erősek a közös történelem és kultúra, a közös értékek és a földrajzi közelség okán. A Finanszírozási Mechanizmusok által megalapozott kötelezettségvállalás csak egy a donor és a kedvezményezett országok közötti kapcsolatok erősítéséhez való számos hozzájárulás közül.
Az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok összefüggésében az erősebb kétoldalú kapcsolatok fogalma az alábbiak szerint határozható meg: " Együttműködés, közös eredmények és nagyobb kölcsönös tudás és megértés a donor és a kedvezményezett országok között, mint az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok egyik rendeltetése.”